أ ي م

KÖK HARFLER:  أ ي م

ANLAM: 

اٰمَ : (Kocasının ölümü veya katledilmesi üzerine, kadın) kocasından yoksun kalmak ve bir daha evlenmemek.

AÇIKLAMA:

xx

DİĞER BAZI TÜREVLER:

اٰمَ ( geniş zamanlı يَئِيمُ mastar isim اَيْمَةٌ ):

اَمَتْ مِنْ زَوْجِهَا / اٰمَتْ مِنْ زَوْجِهَا : Kocasının ölümü veya katledilmesi üzerine, kadın kocasından yoksun kaldı ve bir daha evlenmedi.

اٰمَ الرَّجُلُ (geniş zamanlı يَئِيمُ ve mastar isim اَيْمَةٌ ) : Adam, karısını (veya kadın kocasını) kaybetti ve bir daha evlenmedi.

اَيِّمٌ (Çoğul hali: اَيَامٰى ) : Bakire olsun olmasın, daha önce evlensin veya evlenmesin, kocası olmayan kadın. Bu kelime aynı zamanda karısı olmayan adam anlamına da gelir. Özgür bir kadın; bir kız kardeş, teyze vb. kadınlara ait bir bağ.

KUR’ÂN’DA GEÇEN TÜREVLERİ: 

Aşağıdaki tabloda Kur’ân’da geçen ve bu kökten gelen kelime türevleri, bunların gramatik adlandırılışları, Kur’ân’da kaç kere geçmiş olduğu belirtilmiş ve örnek bir ayet için, sûre/âyet numarası verilmiştir.


Tür Adet Anlam Örnek Açıklama
أَيَامٰى isim 1 Bakire olsun olmasın, daha önce evlensin veya evlenmesin, kocası olmayan kadın. Bu kelime aynı zamanda karısı olmayan adam anlamına da gelir. (Çoğul) 24/32 Tekili: أَيِّمٌ

Toplam 1


BENZERLİKLER VE FARKLILIKLAR: 

Kök Harflerinin Yer Değişimi

Mahreci Benzeyen Kökler

TÜRKÇEYE GEÇEN KELİMELER: 

Aşağıdaki tabloda bu kökten Türkçeye geçmiş olan kelimeler, bunların Arapça yazılışları, Türkçe anlamları verilmiştir. Bu kelimelere günümüz Türkçesinde pek rastlanmaz. Daha çok Osmanlıca metinlerde görülmektedir.

Eyyim أَيِّم Bekar, dul.  Çoğul: Eyâmâ

ÂYETLER:

DİKKAT! İncelediğimiz kökten gelen kelimeleri, Kur’an-ı Kerim’deki yerlerinde, yakın çevresindeki kelimelerle ilişkilerini gösterecek şekilde listeliyoruz. Uzun ayetlerin sadece bir bölümünü ele aldık. Bazı ayetlerin sadece bir kısmını gördüğümüz için, ayetler hakkında yanlış bir hüküm verilmemesi gerekir. Tamamını ele aldığımız ayetlerin meallerinin sonuna bir yıldız (*) işareti konmuştur.

أَيَامَى: İsim. Çoğul. Tekili: أَيِّمٌ

24:32 وَأَنْكِحُوا الْأَيَامَىٰ مِنْكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ
Diyanet Meali: Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin.